هوشمند سازی ساختمان

امروزه هوشمند سازی ساختمان، حتی در ساختمان های کوچک هم مورد توجه قرار دارد. هوشمند سازی در سطوح مختلفی در یک ساختمان قابل پیاده سازی می باشد. بدیهیست با افزایش بودجه اختصاصی به هوشمند سازی، امکانات بیشتری را می توان برای ساختمان فراهم کرد. هوشمند سازی در قدم ابتدایی، روشنایی و در قدم های بعدی سیستم گرمایشی، تهویه مطبوع، سیستم ضد سرقت و یا حتی دستگاه های آشپزخانه مانند یخچال، ظرفشویی و خشک کن را نیز می تواند شامل شود.

هوشمند سازی دارای دو نوع بستر پایه می باشد:

  • بی سیم
  • باسیم

سیستم های بی سیم دارای هزینه ی پایین تری می باشد و برای ساختمان قدیمی که ساخت آن ها به پایان رسیده است مناسب می باشد. با این حال، برای ساختمان های در حال ساخت، سیستم باسیم پیشنهاد می شود. هر چند این سیستم پر هزینه تر بوده و پیاده سازی آن پیچیده تر می باشد، با این حال به دلیل ظریب اطمینان بالاتر و عمر طولانی تر، سیستم باسیم بیشتر مورد توجه قرار دارد.

کلیه سیستم های هوشمند سازی از دیدگاه کنترلی، به دو دسته تقسیم می شود:

  • دارای کنترلر مرکزی
  • کنترل توزیع شده

بسیاری از سیستم های بی سیم، دارای یک کنترلر مرکزی می باشند. به این ترتیب، تمام تصمیمات مبنی بر روشن-خاموش کردن و تنظیمات اجزای جانبی در کنترلر مرکزی صورت می گیرد. اما در سیستم باسیم مانند KNX، تصمیمات به صورت توزیع شده صورت می گیرد. به این ترتیب هر دستگاه در این سیستم این قابلیت را دارد تا بر اساس داده های حسگرها، یک خروجی را فعال/غیرفعال کند.

کلیه این سیستم ها به کمک یک Gateway قابلیت اتصال به اینترنت را دارا می باشند. به کمک اتصال به اینترنت می توان تمام امکانات سیستم هوشمند را از راه دور در کنترل داشت.

برای اطلاعات بیشتر به سایت اصلی هوشمند سازی ما www.iran-knx.ir مراجعه کنید.

همچنین می توانید برای مطالب زیر، باکلیک روی هر مورد، مستقیماً به سایت هوشمند سازی ما وارد شوید:

شرکت تانا صنعت دارای گواهی KNX در صنعت هوشمند سازی می باشد:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *